Keď je strach silnejší ako návyky ...

17.05.2020

Internet aj knižky sú plné rád ako naučiť hygienickým návykom šteniatko. Nikde sa ale nedozviete, že tieto postupy môžu u psíkov s prežitými traumami vyvolať ešte horší stav ako je "len" počúraná podlaha.

Tak isto ako ľudia aj psík potrebuje na vykonanie svojej potreby pokoj a istotu, že mu nehrozí nebezpečie. Veselé šteniatko bez traum sa preto nemá problém vyprázdniť kdekoľvek. Pri plachých alebo neistých psíkoch je najťažším orieškom zvládnutie hygienických návykov v meste. Aj keď je im vnútorne veľmi nepríjemne čúrať/kakať vnútri domu vo svojom "pelechu", bohužiaľ vonku je toľko neznámych bubákov, že si proste netrúfnu vykonať tam svoju potrebu.

Preto si to napriek mnohým venčeniam odkladajú "na doma". Zväčša si takéto psíky vyberajú doma na svoju potrebu miesta chránené(pod stolom, pod gaučom, za nábytkom, v tmavej časti izby) alebo miesta blízko východom z domu - pri oknách a dverách. Pokúste sa miernou cestou naučiť psíka čúrať na jednorázove podložky alebo vami vybranú handru určenú na tento účel, ktorú umiestnite ideálne priamo u dverí. Psíka pri popišaní/pokadení sa mimo nekarhajte len sa nazlostíte priamo na jeho dielo bez priameho kontaktu na psíka. Ideálne je v prvé dni odložiť všetky koberce prípadne ho do miestnosti, kde by mohol napáchať škody ani nepúšťať kým si nezvykne.

Príklad: Plachý Dunčo nechal bobek pod stolom v kuchyni. Po objavení hovienka vynadáte priamo hovienku a upracete ho. Dunčo vníma, že vás to neteší, ale nie je frustrovaný tým, že by ste sa hnevali priamo na neho. Dunčo sa na druhý deň vyčúra na podložku. Necháte ho dokonať svoju potrebu a po niekoľkých minútach podložku vymeníte. Nikdy neodmenujte ani nekarhajte plachého psíka pri vykonávaní odmeny ak sa vás stále čo i len minimálne bojí. Priamym kontaktom na neho hoci by ste ho chceli pochváliť ho v tejto delikátnej chvíli viac vyvedie z miery a vystraší ako by ho odmenil. 

Vysvetlili sme si ako sa správať vnútri. Ako ale Dunča naučiť aby sa vonku nebál a svoju potrebu vykonával tam ? Veľmi dôležitým je, aby ste Dunča venčili na vodítku, ktoré je dostatočne dlhé na to, aby si vedel odísť do súkromia a zároveň mu nevyvolávalo neustáli tlak na krku. Ideálne je 5m pevné vodítko. Flexi vodítka všeobecne nie sú vhodné ako prvé vodítko, na ktoré si psík zvyká, ak však nemáte inú možnosť na vhodnom mieste na venčenie si z neho odvinte šnúru aspoň 3 metre dlhú a zabrzdite ho, aby ste tak z neho vytvorili pevné vodítko.  Na venčenie si vyberajte čas kedy je vonku málo ľudí, najlepšie ak tam nie sú žiadny. Ideálne je veľmi skoro ráno, kedy je ešte vzduch vlhký a havko si dokáže spracovávať vonku všetky pachy, ktoré priestorom prešli aj deň predtým. Zároveň už je denné svetlo a psík dokáže kontrolovať okolie aj zrakom. Skúste venčiť na miestach s vysokou trávou alebo kríkmi. Takéto miesta pomáhajú navodzovať pocit bezpečia a úkrytu. Pokúšajte sa chodiť so psíkom aj na miesta, kde sa venčia iné psy. Pach ich sekrétov, môže napomôcť potrebe sa venčiť. Niektoré, najmä veľmi submisívne psíky, uprednostňujú na venčenie práve naopak, plochy, kde necítia iné psíky. 

Na pomoc si môžete prizvať aj psieho pomocníka. Pokojný psí parťák, ktorý bude odmeňovaný pamlskom za každé vykonanie potreby, poradí vašemu Dunčovi, čo má robiť, bez toho, aby bol stresovaný priamym kontaktom. Psíky sa veľmi rýchlo učia totižto aj opakovaním. V prípade, že je Dunčo už natoľko udomácnený, že si suverénne berie od vás dobroty, môžete ho pri správnom pokuse odmeniť. Pamätajte však, že odmena ho nesmie v intímnej chvíľke rušiť. Predstavte si ako by ste sa cítili vy keby vám niekto na záchode tlieskal a výskal od radosti, počas toho ako by ste sa vy zo seba snažili dostať výdatnú večeru. 

Príklad: Dunčo sa začína točiť a hľadať si miesto na svoju potrebu. Uvoľníme mu vodítko natoľko, aby ho neťahalo ale zas nie príliš, aby sa do neho nezamotával. Dunčo začína vykonávať svoju potrebu. Označíme kľudnou pochvalou správanie, ktoré od neho chceme: "Šikovný". Tón pochvaly musí byť vľúdny a pokojný, aby zbytočne nevyrušil psíka. Taký ako keby vás chválila vaša babička :) . Po vykonaní potreby psíkovi ponúkne odmenu. Nikdy nevyťahujte odmenu počas jeho čúrania/kakania, pretože by sme ho predčasne vyrušili. 

Tieto postupy už roky používame pri plachých psíkoch. Niekedy je to otázkou dní, pri extrémnych prípadoch ide o týždne. 90 percent psíkov si nechce špiniť do "svojej búdy" a verte tomu, že ich strach je niekedy príliš silný aj keď to nedajú najavo. Snažte sa byť trpezlivý a oni sa vám odmenia. Ako naučiť sebavedomého psíka hygienickým návykom si vysvetlíme v najbližšom článku. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky