Výber obojku

17.05.2020

Aj, keď psíky od nás prichádzajú do svojich domovov zväčša s obojkom už od nás, budete určite chcieť novému členovi rodiny kúpiť aj túto podstatnú časť výbavy podľa váš vkusu. Obojok a vodítko sú najdôležitejšie prvky, ktoré vyplašenému psíkovi zabezpečujú najmä v prvé dni bezpečie a chránia ho pred útekom. Neodporúčame psíky venčiť len na postrojoch po celú dobu zvykania si u vás. Väčšina psíkov z nášho OZtka si prešla krutým týraním a každodenným bojom o život v osadách. Sú naučení bojovať o svoj život a vyvliecť sa z postroja v prípade paniky nie je pre nich minimálny problém. V prípade extrémne plachých psíkov je ideálne kombinovať vhodný obojok s postrojom. Tomu sa, ale budeme venovať v inom článku.


DRUHY OBOJKOV

Ideálnym a najbezpečnejším obojkom pre novoadopťáka je kvalitný nylonový polosťahovací obojok. Zväčša ide o obojky bez pracky, a teda sú extrémne pevné. Je dôležité ich správne nastaviť. Obojok pri svojej maximálnej dĺžke by mal pohodlne objímať krk psa, no nesmie byť uvoľnený natoľko, aby psíkovi padal samovoľne z krku. Po stiahnutí by mal natesno držať na krku, ale nemá výrazne dusiť. Výhodou tohto obojku je najmä to, že pokiaľ psík nezatiahne je voľný a veľmi pohodlný. V prípade paniky či potreby krátkodobého pevného istenia, sa hneď stiahne, ale psíka nedusí.

Druhou správnou voľbou je pevný nylonový obojok. Pri tomto obojku je potrebné myslieť na to, že je len tak pevný ako jeho najslabšia časť. Veľa krát práve slabá plastová pracka spôsobí roztrhnutie obojku. Psy pri hre sa tiež často krát ťahajú za obojky, a preto by táto pracka mala vydržať aj nejaký ten útok zúbku. Často krát sa tiež stáva, že tieto obojky sú vytvorené z klzkých alebo tenkých materiálov, a preto až príliš ľahko menia nastavenú dĺžku. Stačí 1 centimeter a zo sadnúceho obojku môže byť príliš voľný. Ak sa dĺžka obojka mení ťažko je to práve naopak výhodou.

Medzi výborne upgrady patrí poistka proti rozopnutiu. Veľa obojkov už má aj predĺženie s očkom, cez ktoré sa prevlieka pracka, čo napomáha zníženiu tlaku pri ťahu na pracku a zvyšuje možnú záťažovosť obojku. Pri večernom venčení sú super reflexné prvky na obojku. Najmä pri dlhosrstých psíkoch však odporúčame skôr doplniť svietiace obojky - pozor tie nie sú dosť pevné na pripínanie vodítka! A tým najkrajším doplnkom na obojku je veľmi podstatná psia známka s vaším číslom. Verte, že práve tú bude psík hrdo nosiť. 

Nami odporúčané značky: Buster, RedDingo, Rogz, Manmat, Hunter, Hurtta, Active dog - rada Strong

NEVHODNÉ DRUHY OBOJKOV

- lacné nylonové obojky - obojok je jedna z najpodstatnejších častí psieho majetku. Tých pár eur, ktoré ušetríte pri jeho kúpe nevynahradí stres z toho ak by obojok zlyhal v dôležitej chvíli a roztrhol sa.  
- obojok s tzv. opaskovým zapínaním - aj keď sú klasické obojky so zapínaním na pracku a dierky zväčša z veľmi kvalitných materiálov, psíkovia z útulkov si ich často krát vedia odopnúť alebo povoliť. Či už pri škrabaní sa, hre s druhým psíkom alebo šúchaním o zem. 
- sťahovacie obojky bez zarážky - nie je možné regulovať, pri akom obvode sa prestane obojok sťahovať
- retiazkové obojky - svojou dĺžkou sú nestabilné, jednoradové obojky sú príliš ostré pre bežné používanie, psíkom môžu pripomenúť traumy zo škrtenia a zbytočne spôsobovať stres.
- ostnaté obojky - tieto obojky určite nie sú vhodné pre psy, ktoré sk prešli traumou. Ak sa aj vyskytne problém, pri ktorom vám výcvikár poradí práve túto "pomôcku" skúste nájsť iného odborníka. V dnešnej dobe je už kynológia na omnoho vyššej úrovni ako pred 20 rokmi. Pre to aby vás psík počúval už dávno nie je nutné ho psychicky zlomiť.
- elektrický obojok - tento obojok patrí výslovne len do rúk profesionálov

Držíme palce pri výbere toho najkrajšieho ale zároveň aj praktického obojku :) nezabudnite nám poslať fotku nášho zverenca emailom nech sa môžeme potešiť aj my ako mu to sekne :)

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky